W. Leo Jordan

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on Resources Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Economic Development, Trade and Tourism

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on the Ombudsman

35th Parliament (November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Critic, Energy

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Critic, Mines

Critic, Natural Resources

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Resources Development

Critic, Energy

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario