Tony Silipo

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

36th Parliament ( September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Critic, Finance

Member, Standing Committee on Government Agencies

Critic, Greater Toronto Area Issues

Critic, Citizenship and Culture

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Critic, Economic Development, Trade and Tourism

Deputy Third Party House Leader

35th Parliament ( November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Minister of Community and Social Services

Minister of Education

Chair of the Management Board of Cabinet

Chair, Select Committee on Ontario in Confederation

Member, Select Committee on Ontario in Confederation

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Government Agencies

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario