Thomas Magwood

Dates of service

(by-election)

Career details

8th Parliament (February 21, 1895 – January 28, 1898 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

7th Parliament (February 11, 1891 – May 29, 1894 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Select Committee to consider Bill 86 (To Amend the Ontario Medical Act)

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Party affiliation(s)

Conservative Party