Steven W. Mahoney

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

Parliament 35 ( November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Member, Standing Committee on Estimates

Critic, Labour

Critic, Small Business

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Associate Critic, Industry

Chief Opposition Whip

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Critic, Municipal Affairs

Chief Opposition Whip

Parliament 34 ( November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Vice-Chair, Select Committee on Education

Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Select Committee on Education

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Parliamentary Assistant to the Minister of Industry, Trade and Technology

Member, Select Committee on Education

Vice-Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party