Soo Wong

Headshot of Soo Wong

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

41st Parliament (July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Member, Standing Committee on Justice Policy

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Parliamentary Assistant to the Minister of Community Safety and Correctional Services

Deputy Speaker

Member, Select Committee on Developmental Services

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Community and Social Services

40th Parliament (November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Select Committee on Developmental Services

Vice-Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Training, Colleges and Universities

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Community Safety and Correctional Services

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party