Simpson McCall

Dates of service

(general election)

Career details

2nd Parliament ( December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

1st Parliament ( December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to consider Bill 89 (To Make provisions for the registration of marks or brands used in marking timber)

Member, Select Committee to consider Bill 14 (For the better Protection of Game in Ontario)

Member, Special Committee to consider the Municipal and Assessments Act

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party