Samuel Nelson Monteith

Dates of service

(by-election)

Career details

11th Parliament ( March 22, 1905 – May 2, 1908 )

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Minister of Agriculture

9th Parliament ( August 3, 1898 – April 19, 1902 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Select Committee to consider Bill 211, An Act relating to Cheese and Butter Exchanges

Party affiliation(s)

Conservative Party