Samuel Henry Armstrong

Dates of service

(by-election)

Career details

14th Parliament (February 16, 1915 – September 23, 1919 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

13th Parliament (February 7, 1912 – May 29, 1914 )

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Party affiliation(s)

Conservative Party