Russell Temple Kelley

Dates of service

(general election)

Career details

23rd Parliament (February 10, 1949 – October 6, 1951 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Minister Without Portfolio

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Game and Fish

Minister of Health

22nd Parliament (July 16, 1945 – April 27, 1948 )

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Minister of Health

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario