Russell Harold Ramsay

Dates of service

(by-election)

Career details

32nd Parliament ( April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Minister of Labour

Provincial Secretary for Resources Development

31st Parliament ( June 27, 1977 – February 2, 1981 )

Member, Select Committee on Plant Shutdowns and Employee Adjustment

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on Constitutional Reform

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Public Accounts

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario