Robert Adam Thompson

Dates of service

(general election)

Career details

11th Parliament (March 22, 1905 – May 2, 1908 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

10th Parliament (March 10, 1903 – December 13, 1904 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party