Rob Sampson

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Commissioner, Board of Internal Economy

Minister of Correctional Services

Minister of Correctional Services

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Minister Without Portfolio

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Financial Institutions

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario