Rick Eugenio Ferraro

Dates of service

(general election)

Career details

34th Parliament ( November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Vice-Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Financial Institutions

Vice-Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Industry, Trade and Technology

33rd Parliament ( June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Select Committee on Retail Store Hours

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Select Committee on Economic Affairs

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Select Committee on Economic Affairs

Member, Standing Committee on Resources Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Industry, Trade and Technology

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party