Richard Thomas Potter

Dates of service

(general election)

Career details

29th Parliament (December 13, 1971 – August 11, 1975 )

Minister of Correctional Services

Minister of Health

Minister Without Portfolio

28th Parliament (February 14, 1968 – September 13, 1971 )

Member, Standing Committee on Human Resources

Minister Without Portfolio

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Natural Resources and Tourism

Member, Standing Committee on Health

Member, Standing Committee on Education and University Affairs

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Natural Resources and Tourism

Member, Standing Committee on Health

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Legal Bills and Municipal Affairs

Member, Standing Committee on Education and University Affairs

Member, Standing Committee on Health

Member, Standing Committee on Welfare and Reform

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario