Reginald Percival Vivian

Dates of service

(general election)

Career details

22nd Parliament ( July 16, 1945 – April 27, 1948 )

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Minister of Health

Minister of Public Welfare

21st Parliament ( February 22, 1944 – March 24, 1945 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Private Bills

Minister of Health

Minister of Public Welfare

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario