Reginald Amherst Fowler

Dates of service

(by-election)

Career details

15th Parliament (March 9, 1920 – May 10, 1923 )

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

14th Parliament (February 16, 1915 – September 23, 1919 )

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Conservative Party