Philip W. Andrewes

Dates of service

(general election)

Career details

33rd Parliament (June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Deputy Critic, Treasury

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on Health

Deputy Opposition House Leader

Member, Select Committee on Health

Member, Select Committee on Energy

Chair, Select Committee on Energy

Member, Standing Committee on Social Development

Critic, Health

Member, Select Committee on Economic Affairs

Critic, Energy

Member, Select Committee on Energy

Chair, Select Committee on Energy

Minister of Health

32nd Parliament (April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Minister of Agriculture and Food

Minister of Energy

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Select Committee on the Ombudsman

Parliamentary Assistant to the Minister of Energy

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario