Philip Timothy Kelly

Dates of service

(general election)

Career details

25th Parliament (September 8, 1955 – May 4, 1959 )

Member, Select Committee on Air Pollution and Smoke Control

Minister of Mines

24th Parliament (February 21, 1952 – May 2, 1955 )

Member, Select Committee on Smoke Control

Minister of Mines

Member, Standing Committee on Lands and Forests

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Game and Fish

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario