Peter Shurman

Headshot of Peter Shurman.

Dates of service

(general election) (resigned)

Career details

40th Parliament (November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Critic, Finance

Critic, Toronto Affairs

Critic, Francophone Affairs

39th Parliament (November 28, 2007 – September 7, 2011 )

Member, Select Committee on the proposed transaction of the TMX Group and the London Stock Exchange Group

Vice-Chair, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Critic, Economic Development and Trade

Critic, Health Promotion

Critic, Citizenship and Immigration

Member, Standing Committee on Social Policy

Critic, Francophone Affairs

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario