Peter John North

Dates of service

(general election) (did not seek re-election)

Career details

36th Parliament ( September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

35th Parliament ( November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture and Food

Minister of Tourism and Recreation

Party affiliation(s)

Independent

New Democratic Party of Ontario