Patrick Michael Hayes

Dates of service

(general election) (not re-elected)

(general election) (not re-elected)

Career details

35th Parliament (November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Member, Standing Committee on Estimates

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Parliamentary Assistant to the Minister of Municipal Affairs

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture and Food

33rd Parliament (June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Critic, Agriculture

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on Resources Development

Critic, Tourism and Recreation

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Critic, Transportation and Communications

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario