Montgomery "Monty" Davidson

Dates of service

(general election)

Career details

31st Parliament (June 27, 1977 – February 2, 1981 )

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Members' Services

30th Parliament (October 28, 1975 – April 29, 1977 )

Member, Standing Committee on Members' Services

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Select Committee to consider Bills 4 and 5

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario