Monique M. Smith

Headshot of Monique Smith.

Dates of service

(general election) (did not seek re-election)

Career details

39th Parliament (November 28, 2007 – September 7, 2011 )

Minister of Intergovernmental Affairs

Government House Leader

Minister of Tourism

Deputy Government House Leader

Commissioner, Board of Internal Economy

Minister of Revenue

38th Parliament (November 19, 2003 – September 10, 2007 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Select Committee on Electoral Reform

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care

Member, Standing Committee on Government Agencies

Commissioner, Board of Internal Economy

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Government Agencies

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party