Mike Liam Farnan

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

35th Parliament ( November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Minister of Transportation

Minister Without Portfolio

Vice-Chair, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliamentary Assistant to the Minister of Education

Member, Standing Committee on Social Development

Vice-Chair, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Estimates

First Deputy Chair of the Committee of the Whole House

Solicitor General and Minister of Correctional Services

34th Parliament ( November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Critic, Correctional Services

Critic, Tourism and Recreation

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario