Michael Norman Davison

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 31 ( June 27, 1977 – February 2, 1981 )

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Regulations and Other Statutory Instruments

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Statutory Instruments

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Chair, Select Committee on the Ombudsman

Chair, Select Committee on the Ombudsman

Member, Select Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on Statutory Instruments

Parliament 30 ( October 28, 1975 – April 29, 1977 )

Member, Standing Committee on Statutory Instruments

Member, Standing Committee on Regulations

Member, Select Committee on the Ombudsman

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario