Maurice Louis Bossy

Dates of service

(general election)

Career details

34th Parliament ( November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Parliamentary Assistant to the Minister Responsible for Disabled Persons

Vice-Chair, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Vice-Chair, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Parliamentary Assistant to the Minister of Housing

33rd Parliament ( June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Parliamentary Assistant to the Minister of Housing

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Procedural Affairs and Agencies, Boards and Commissions

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party