Marilyn Mushinski

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Parliamentary Assistant to the Minister of Training, Colleges and Universities

Member, Standing Committee on General Government

Parliamentary Assistant to the Premier

Chair, Standing Committee on Justice and Social Policy

Member, Standing Committee on Justice and Social Policy

Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Public Accounts

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Parliamentary Assistant to the Premier

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Minister of Citizenship, Culture and Recreation

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario