Marie Bountrogianni

Dates of service

(general election) (did not seek re-election)

Career details

38th Parliament (November 19, 2003 – September 10, 2007 )

Minister Responsible for Democratic Renewal

Minister of Intergovernmental Affairs

Minister of Children and Youth Services

Minister of Citizenship and Immigration

Minister of Children's Services

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Member, Select Committee on Alternative Fuel Sources

Vice-Chair, Select Committee on Alternative Fuel Sources

Critic, Women's Issues

Member, Standing Committee on General Government

Critic, Colleges and Universities

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party