Margarett R. Best

Headshot of Margarett R. Best.

Dates of service

(general election) (resigned)

Career details

40th Parliament (November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Member, Standing Committee on Social Policy

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Parliamentary Assistant to the Minister of Education

Minister of Consumer Services

39th Parliament (November 28, 2007 – September 7, 2011 )

Minister of Health Promotion and Sport

Minister of Health Promotion

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party