Marcel Beaubien

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Parliamentary Assistant to the Minister of Finance

Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Justice and Social Policy

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Chair, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on Public Accounts

Chair, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Chair, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Estimates

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture, Food and Rural Affairs

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario