Malcolm Alex McCallum

Dates of service

(general election)

Career details

17th Parliament (February 2, 1927 – September 17, 1929 )

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

16th Parliament (February 6, 1924 – October 18, 1926 )

Member, Special Committee to consider Election Laws, Bills 103, 104, 131 and 143

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Party affiliation(s)

Progressive

United Farmers of Ontario