Lily Oddie Munro

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 34 ( November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Member, Select Committee on Constitutional and Intergovernmental Affairs

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on General Government

Minister of Culture and Communications

Parliament 33 ( June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Minister of Culture and Communications

Minister of Citizenship and Culture

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party