Leonard Wood

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Critic, Tourism

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on General Government

Critic, Northern Development and Mines

35th Parliament (November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Natural Resources

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario