Laurence George South

Dates of service

(general election)

Career details

34th Parliament ( November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Parliamentary Assistant to the Minister of Mines

Member, Select Committee on Energy

Member, Standing Committee on Government Agencies

Parliamentary Assistant to the Minister of Energy

Member, Select Committee on Energy

Member, Standing Committee on Government Agencies

33rd Parliament ( June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Select Committee on the Environment

Member, Select Committee on the Environment

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliamentary Assistant to the Minister of the Environment

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Select Committee on the Environment

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party