Kuldip Kular

Headshot of Kuldip Kular.

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

39th Parliament (November 28, 2007 – September 7, 2011 )

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care (Long-Term Care)

Member, Standing Committee on General Government

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care

38th Parliament (November 19, 2003 – September 10, 2007 )

Member, Standing Committee on Social Policy

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care

Member, Select Committee on Electoral Reform

Parliamentary Assistant to the Minister Responsible for Democratic Renewal

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Parliamentary Assistant to the Minister Responsible for Democratic Renewal

Member, Standing Committee on Estimates

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Minister of Citizenship and Immigration

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party