Khalil Ramal

Headshot of Khalil Ramal.

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

39th Parliament (November 28, 2007 – September 7, 2011 )

Member, Standing Committee on Social Policy

Vice-Chair, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Minister of Citizenship and Immigration

Member, Standing Committee on Social Policy

Parliamentary Assistant to the Minister of Community and Social Services

38th Parliament (November 19, 2003 – September 10, 2007 )

Vice-Chair, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Parliamentary Assistant to the Minister of Citizenship and Immigration

Parliamentary Assistant to the Minister of Citizenship and Immigration

Vice-Chair, Standing Committee on Social Policy

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Social Policy

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party