Karl Avid Morin-Strom

Dates of service

(general election)

Career details

34th Parliament ( November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Critic, Industry, Trade and Technology

Critic, Transportation

Critic, Financial Institutions

33rd Parliament ( June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Select Committee on Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Select Committee on Economic Affairs

Critic, Industry, Trade and Technology

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario