Joseph M. Gould

Dates of service

(general election)

Career details

27th Parliament ( October 29, 1963 – September 5, 1967 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Labour, Legal and Municipal Bills

26th Parliament ( January 26, 1960 – August 16, 1963 )

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Travel and Publicity

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Select Committee on Land Expropriation Legislation

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Travel and Publicity

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party