John Wilkinson

Headshot of John Wilkinson.

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

39th Parliament ( November 28, 2007 – September 7, 2011 )

Minister of the Environment

Minister of Revenue

Minister of Research and Innovation

38th Parliament ( November 19, 2003 – September 10, 2007 )

Parliamentary Assistant to the Minister of Research and Innovation

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Minister of the Environment

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Vice-Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of the Environment

Vice-Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party