John Hastings

Dates of service

(general election) (did not seek re-election)

Career details

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Parliamentary Assistant to the Minister of Citizenship

Member, Select Committee on Alternative Fuel Sources

Parliamentary Assistant to the Minister of Energy, Science and Technology

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Parliamentary Assistant to the Minister of Transportation

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Transportation

Vice-Chair, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Public Accounts

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario