John Franklin Gross

Dates of service

(by-election)

Career details

10th Parliament (March 10, 1903 – December 13, 1904 )

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

9th Parliament (August 3, 1898 – April 19, 1902 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Legal Bills

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party