John Francis Dowling

Dates of service

(general election)

Career details

7th Parliament (February 11, 1891 – May 29, 1894 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to consider Bill 100 (To Amend the Pharmacy Act)

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Select Committee to consider Bill 86 (To Amend the Ontario Medical Act)

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

5th Parliament (January 23, 1884 – November 15, 1886 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party