John Domagoj Sola

Dates of service

(general election) (did not seek re-election)

Career details

35th Parliament ( November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Critic, Government Services

Vice-Chair, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Critic, Management Board of Cabinet

34th Parliament ( November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Member, Standing Committee on Resources Development

Vice-Chair, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Party affiliation(s)

Independent

Ontario Liberal Party