John Colborne Milligan

Dates of service

(general election)

Career details

16th Parliament (February 6, 1924 – October 18, 1926 )

Member, Select Committee to consider Bill 173, An Act to Amend the Representation Act

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

13th Parliament (February 7, 1912 – May 29, 1914 )

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Conservative Party