John Charles McWaters Beer

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

35th Parliament (November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Chair, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Chair, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Critic, Children's Services

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Select Committee on Ontario in Confederation

Member, Standing Committee on Social Development

Critic, Education

Critic, Anti-Drug Strategy

34th Parliament (November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Minister Responsible for Francophone Affairs

Minister of Community and Social Services

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on Education

Member, Standing Committee on Social Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Education

Chair, Select Committee on Constitutional Reform

Member, Select Committee on Constitutional Reform

Vice-Chair, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party