John Carling

Dates of service

(general election)

Career details

2nd Parliament (December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

Commissioner of Agriculture and Public Works

1st Parliament (December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Select Committee to consider Bill 42 (To repeal the statutory enactments respecting the protection of sheep from dogs)

Member, Select Committee to consider Bill 47 (Respecting the Partition of Real Estate in Ontario)

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

Commissioner of Agriculture and Public Works

Party affiliation(s)

Conservative Party