John Alexander Calder

Dates of service

(by-election)

Career details

Parliament 15 ( March 9, 1920 – May 10, 1923 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Parliament 14 ( February 16, 1915 – September 23, 1919 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Printing

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party