Joe Spina

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament ( October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Labour

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Consumer and Business Services

Parliamentary Assistant to the Chair of Management Board of Cabinet

Member, Standing Committee on Government Agencies

Parliamentary Assistant to the Minister of Tourism

36th Parliament ( September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Resources Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Northern Development and Mines

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Economic Development, Trade and Tourism

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario