Joan M. Fawcett

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

35th Parliament (November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Member, Standing Committee on Resources Development

Co-Critic, Agriculture and Food

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Critic, Disabilities

Critic, Seniors' Issues

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Critic, Women's Issues

34th Parliament (November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Vice-Chair, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Skills Development

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Select Committee on Constitutional Reform

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party