Jim Brownell

Headshot of Jim Brownell.

Dates of service

(general election) (did not seek re-election)

Career details

39th Parliament (November 28, 2007 – September 7, 2011 )

Vice-Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Estimates

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Parliamentary Assistant to the Minister of Consumer Services

Vice-Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Parliamentary Assistant to the Minister of Tourism

38th Parliament (November 19, 2003 – September 10, 2007 )

Vice-Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Parliamentary Assistant to the Minister of Tourism

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care

Member, Standing Committee on Justice Policy

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care (Public Health)

Chair, Standing Committee on Justice and Social Policy

Vice-Chair, Standing Committee on Justice and Social Policy

Member, Standing Committee on Justice and Social Policy

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party